TECHNOLOGY LABS

Projelerimiz
what-we-do

PROJELER

Son teknoloji ürünlerini hayatımıza taşıyan ileri teknolojiler kullanılarak geliştirmekte olduğumuz projelerimiz ;

nefer-x

NEFER X

Savunma sanayisi için geliştirilmiş olan NEFER X, yüksek teknolojilerin hem yazılımsal kurgular içeren hem de donanımsal ekipmanlarla birlikte paralel olarak çalışabilecek şekilde geliştirilerek aynı projede kullanıldığı bir askeri proje özelliği taşımaktadır.

erasmus-eu

ERASMUS+ EU Projesi

Bir Avrupa Birliği Projesi olan Erasmus+ projesinde proje partnerlerimizden olan ve Sofia Teknik Universitesi' nin tasarımı olan yarış aracının AR görsel modülleri, iç parçaların üç boyutlu teknik çizimleri ve bu çizimlere ait AR animasyonlar ile kullanıcı tarafından mobil uygulama üzerinde montaj/demontaj işlemlerini yaparken aynı zamanda bu parçaların teknik özelliklerini de incelenebilmesini sağlamaktadır.

bsh-mr

SMART COFFEE MACHINE with MR

Bosch-Siemens için yapmış olduğumuz ve Microsoft Zirvesi'nde tanıtımı yapılmış olan akıllı kahve makinesi bir Hololens projesidir.Türkiye'de hatta dünyada ilk kez gerçekleştirilmiş olan bu uygulamda hologram üzerinden seçimini yaptığınız kahveniz kahve makinesinde hazırlanarak gerçek bir kahve olarak içime hazır halde gelir.

tubitak-simulation

HOLOGRAM in KITCHEN DESIGN

Tanımlı bir mekan ve mutfak düzeni üzerinde dolapları istediğiniz renge getirip, elektronik eşyalarınızı istediğiniz teknik özelliklerde seçebilirsiniz. Üstelik kapaklarını açarak içlerini ve teknik özelliklerini de görebilirsiniz.

bsh-mr

SURGERY SIMULATION with HOLOLENS

Onaylanmış bir TUBITAK projesi olan ve geliştirmelerine devam ettiğimiz bu projede, gerçek cerrahi operasyon senaryoları, gerçek laparoskopi aletleri, gerçek doku ölçüleri ve gerçek tepki kuvveti değerleri kullanılmaktadır. Çalışma prensibi ve projenin amacı doğrultusunda gerçeklik hissi uyandırması için, doku temas senaryoları ve geri besleme mekanizması ile geliştirilen bir çalışma ortamı sağlanmaktadır.

VR,AR, ve MR

VR,AR ve MR Hakkında

XR Technologies; VR,AR ve MR teknolojilerine verilen genel bir kısaltmadır. Sanal Gerçeklik, Arttırılmış Gerçeklik ve Karma gerçeklik konularına biraz yakından bakalım...

VR-Virtual Reality

VR-VIRTUAL REALITY

Sanal gerçeklik yaygın olarak gerçek hayatta var olan ya da olmayan yerlerin en az 3 boyutlu olarak bilgisayar ile yeniden oluşturulması ve gerçek gibi deneyimi sunması için kullanılmaktadır.

Gerçek dünyaya ait bir ortamın, bilgisayar aracılığıyla tasarlanan üç boyutlu bir modeli içinde, kişinin bu model ortamını giydiği özel aygıtlar yardımıyla duygusal olarak algıladığı ve bu yapay dünyayı etkin olarak kontrol edebildiği sistemlerdir.

nope

AR- AUGMENTED REALITY

Artırılmış gerçeklik gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümüdür.

Artırılmış Gerçeklik içinde yaşadığımız dünyadaki bilgilerin bir araç vasıtasıyla elde edilen görüntü ve/veya bilgilerle bir araya getirilerek bir amaç için zenginleştirilmesi anlamına gelmektedir. Gerçek dünyanın kamera ile görüntüsünün alınması sırasında, gerçek dünya üzerinde önceden belirlenmiş olan hedef noktalara, bilgisayarda hazırlanmış olan materyallerin belli noktalarından bağlanması ve oluşan sonucun yazılımlar vasıtasıyla yorumlanarak çıktı görüntünün eşzamanlı olarak alınmasıdır.

life-on-the-drift

MR- MIXED REALITY

Karma Gerçeklik, sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliğin en iyi özelliklerini bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

Karma geçeklik sayesinde gerçek dünyaya paralel olarak gördüğünüz sanal içeriklerle de etkileşim haline girebilmeniz mümkün oluyor. Gözlük veya ekran içinde gördüğünüzü sandığınız sanal içeriği gerçek dünyada hareket ettirmek istediğinizde size tepki verebiliyor. Bu yolla sanal olarak oluşturulmuş tüm içeriğe müdahale edebilme ve gerçeklik boyutunu VR ve AR’dan daha yukarılara taşıma imkanı buluyoruz. Kullacıların bulunduğu ortam ile kurulan yapay ortam arasında bir köprü oluşturan bu sistem ile kullanıcı oluşan yapay ortamda gezebiliyor ve etkileşim kurabiliyor.

Brooklyn

for the people

Discover Brooklyn

Make it easy with 40+ powerful prebuilt Websites! X